Wyniszczające choroby zbóż są dużym problemem


Skuteczne środki w profilaktyce chorób zboża

Wyniszczające choroby zbóż są dużym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez Tiofanat metylowy 500 sc oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, albowiem jedynie w ten sposób możemy mieć szansę zabezpieczyć potencjał plonu. Wykorzystanie ochronnych rozwiązań wzmacniających wytrzymałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - wskazane działania okresowe

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest nieraz znacznie bardziej efektywne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża warto się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej istotnych, jakie warto wdrożyć, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma w samej rzeczy gigantyczne znaczenie.

Zbyt wysokie ilości i współczynniki żyzności azotu są w stanie sprawiać nadto grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne rodzaju fungicydy pszenica ozima. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku oraz wybór produktów o większej wytrzymałości czy też tolerancji na nadrzędne szkodniki i choroby, takie jak jęczmień jęczmień choroba choroba może pomóc zminimalizować niebezpieczeństwo znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę akcesoryjną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić uwagę na cieszący się coraz znacznie większą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako wydajna forma ochrony.

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża

Komentarze: 2


 • noavatar.png
  Stasiewicz
  Dodany: 2019-10-08

  Poprzednio nieledwie rok po ożenku przetrwali staruszkami rajskiej córuni, tudzież po dwóch latkach malca.

 • noavatar.png
  Golik
  Dodany: 2020-11-10

  Uprzednio niespełna rok po ożenku przeżyli tatami wdzięcznej córki, a po dwóch latach młodzika.

Copyright © 2019 Fobosnet.pl